Działka leśna to teren przeznaczony do produkcji leśnej, na którym nie można się budować. W pewnych przypadkach można zmienić przeznaczenie gruntu i wybudować na nim dom zgodnie z jego nową funkcją.
Nie każdy teren, który wygląda na las, będzie działką leśną i odwrotnie. Działką leśną nazwiemy grunt pokryty roślinnością leśną lub przejściowo jej pozbawiony. Jest on przeznaczony pod produkcję leśną, wchodzi w skład parku narodowego, stanowi rezerwat przyrody lub jest wpisany do rejestru zabytków. Lasami są również tereny związane z produkcją leśną, drogi leśne, szkółki, miejsca składowania drewna i parkingi leśne. Minimalna powierzchnia działki leśnej to 0,1 ha.
Przeznaczenie gruntu zgodnie z MPZP
O przeznaczeniu danej działki będzie decydować Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Działki leśne będą w nim oznaczone symbolem ZL (lasy), ZN (tereny zielone objęte ochroną przyrody) lub ZP (tereny zieleni urządzonej).
Informację o przeznaczeniu gruntu znajdziemy też w ewidencji gruntów. W niej lasy mają oznaczenie Ls, a grunty zadrzewione i zakrzewione są oznaczane symbolem Lz.
To Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, a w przypadku jego braku decyzja o warunkach zabudowy, będą decydować, czy na działce możemy wybudować dom. Na działce leśnej nie będzie to możliwe. Zadrzewiony grunt, wyglądający jak las w dokumentach może być jednak działką budowlaną, na której będzie można zrealizować inwestycję.
Odlesienie, czyli zmiana przeznaczenia gruntu
Sam zakup i zagospodarowanie działki leśnej podlega ograniczeniom. Jeśli jednak jesteśmy właścicielami gruntu leśnego i chcielibyśmy się na nim osiedlić, możemy spróbować odlesić działkę i zmienić jej przeznaczenie. Jest to jednak czasochłonny proces, kosztowny i nie mamy gwarancji, że uda się go zakończyć sukcesem.
Dużą działkę warto najpierw podzielić na mniejsze i rozpocząć procedurę tylko dla małej części, nie zmieniając przeznaczenia pozostałego terenu.
W pierwszej kolejności musimy wystąpić o zgodę na zmianę przeznaczenia działki. Wydaje ją minister lub marszałek województwa. Decyzja może być pozytywna tylko w przypadku, gry udowodnimy, że zmiana nie wpłynie negatywnie na gospodarkę leśną.
Jeśli działka nie jest objęta MPZP, to musimy wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Otrzymamy decyzję, jeśli co najmniej jedna działka sąsiadująca z naszym gruntem jest zabudowana, teren jest uzbrojony co najmniej w stopniu umożliwiającym realizację budowy, albo możliwe jest wykonanie takiego uzbrojenia, działka ma dostęp do drogi publicznej.
Kolejnym krokiem jest wystąpienie do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych z wnioskiem o wyłączenie działki z produkcji leśnej. Do wniosku musimy dołączyć takie dokumenty jak: wypis i wyrys z rejestru gruntów oraz Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, decyzję o warunkach zabudowy w przypadku braku MPZP, projekt zagospodarowania działki i opis taksacyjny lasu w miejscu wyłączenia.
Jeśli uda nam się przejść przez wszystkie etapy i decyzje wydawane przez kolejne urzędy będą pozytywne, to przed rozpoczęciem budowy musimy jeszcze uzyskać zgodę na wycinkę i jeśli będzie to wymagane, to również wnieść opłatę za wycięcie drzew.