dzieci karmiące kozy

Agroturystyka jako sposób na urlop z dziećmi na wsi

Jeżeli masz dzieci, pewnie często zastanawiasz się nad tym, gdzie je zabrać na wakacje. Temat jest na tyle trudny, że czasami tuż po zakończonym urlopie zaczynasz myśleć o tym, co zrobić za rok? Postaramy się ci nieco pomóc, wykazując, iż w wielu sytuacjach agroturystyka to najlepsza opcja na rodzinne wakacje z pociechami. Sam zobaczysz, że ten typ turystyki może być odpowiedni dla dzieci w różnym wieku, jak też nie ogranicza się do jednej pory roku.

Czytaj dalej
dom na małej wsi

Czy warto kupić działkę na wsi?

Jeśli jesteś jedną z osób, która mieszka w mieście, ale tęsknym okiem spogląda na mniej zurbanizowane tereny, zapewne zadajesz też sobie pytanie: czy warto kupić działkę na wsi? Odpowiedź niestety nie jest jednoznaczna i brzmi “Zależy”. Na szczęście, jeśli sprecyzujesz swoje motywacje, cele oraz finansowe możliwości, zapewne uda nam się udzielić ci precyzyjniejszej porady. Zapraszamy do lektury artykułu!

Czytaj dalej
działka rolna

Jak kupić działkę rolną?

Grunty o dobrej lokalizacji są dziś na wagę złota. Dlatego, mimo rosnących cen działek, zainteresowanie parcelami, również o charakterze rolniczym, nie słabnie. Zasady kupna i sprzedaży różnego rodzaju działek określone są ustawowo. Ostatnia nowelizacja regulująca te kwestie weszła w życie w 2019 roku. Sprawdźmy jak te zasady wyglądają teraz, czyli kto i w jaki sposób może dziś kupić działkę rolną?

Czytaj dalej
dom na wsi

Czy warto zamieszkać na wsi?

W Polsce popularyzuje się trend przenoszenia się z miast na przedmieścia lub nawet na wieś. Głównym atutem takiego kroku ma być zamieszkanie w spokojnym miejscu oraz więcej prywatnej przestrzeni. Jeśli jesteś osobą, która także rozważa decyzję o porzuceniu zurbanizowanego terenu na rzecz bardziej rustykalnej okolicy, zapraszamy cię do lektury tego artykułu. Przeanalizujemy w nim najważniejsze “za” i “przeciw” przeprowadzki nawieś.

Czytaj dalej
spływy kajakowe doliną baryczy

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy

Duża część bogatego w rzadką faunę i florę terenu zwanego Doliną Baryczy znajduje się na terenie największego parku krajobrazowego w Polsce. Ustawa o ochronie przyrody nadaje tego typu kompleksom specjalny status ze względu na ich wartość historyczną, kulturową lub właśnie przyrodniczą. Walory krajobrazowe są też cennym zasobem, który przydaje się w kształtowaniu postaw proekologicznych i nadaje się do szeroko pojętej edukacji przyrodniczej.

Czytaj dalej
agroturystyka na farmie

Historia agroturystyki

Słynne wakacje pod gruszą znamy nie tylko my, ale i nasi rodzice. Choć w czasach PRL dużo większą popularnością cieszyły się uzdrowiska i sanatoria, urlopowe wyjazdy na wieś nie były niczym wyjątkowym. Dawniej jednak najczęściej cieszyć się mogli nimi ci, którzy mieli na wsi rodzinę, do jakiej mogli wyjechać. Prawdziwy rozkwit agroturystyki komercyjnej przypadł w naszym kraju na lata 90 te. Dziś tego typu wyjazdy są coraz bardziej urozmaicone i luksusowe.

Czytaj dalej
spływy kajakowe doliną baryczy

Atrakcje w dolinie Baryczy

Dolina Baryczy to piękny i coraz bardziej popularny pod względem turystycznym park krajobrazowy położony na północny – wschód od Wrocławia. Utworzono go 3 czerwca 1996 roku na podstawie rozporządzenia Wojewody Kaliskiego i Wojewody Wrocławskiego w sprawie utworzenia i ochrony parku krajobrazowego „Dolina Baryczy”. W artykule opiszemy najważniejsze z nich, które znajdują się na terenie, jak i w pobliżu parku.

Czytaj dalej
geocaching

Geocaching – czym jest i dlaczego warto taką aktywność wybrać

Geocaching (poprawna wymowa to geokeszing) to forma gry terenowej, polegającej na poszukiwaniu z pomocą odbiornika GPS ukrytych wcześniej w ciekawych i atrakcyjnych turystycznie miejscach, skrzyneczek i pudełek. Angielskie słowo cache oznacza skrytkę, kryjówkę i nawiązuje do dawniej ukrywanych skarbów piratów. Natomiast przedrostek geo jest analogią do geografii, czyli nauki o rozmieszczeniu zjawisk na globie. Odnalezienie pojemnika geocache, czyli pudełka przeznaczonego do szukania, wymaga znajomości jego współrzędnych geograficznych. W Polsce angielskie słowo geocache jest często zastępowane odpowiednikiem „skrzynka”, „kesz”, albo „skrytka”.

Czytaj dalej