Geocaching (poprawna wymowa to geokeszing) to forma gry terenowej, polegającej na poszukiwaniu z pomocą odbiornika GPS ukrytych wcześniej w ciekawych i atrakcyjnych turystycznie miejscach, skrzyneczek i pudełek. Angielskie słowo cache oznacza skrytkę, kryjówkę i nawiązuje do dawniej ukrywanych skarbów piratów. Natomiast przedrostek geo jest analogią do geografii, czyli nauki o rozmieszczeniu zjawisk na globie. Odnalezienie pojemnika geocache, czyli pudełka przeznaczonego do szukania, wymaga znajomości jego współrzędnych geograficznych. W Polsce angielskie słowo geocache jest często zastępowane odpowiednikiem „skrzynka”, „kesz”, albo „skrytka”.
Początek geocachingu sięga roku 2000, kiedy to odkodowano zakłócany wcześniej sygnał wysyłany przez satelity do odbiorników GPS. Zalążkiem powstania gry było ukrycie przez amerykańskiego pasjonata sprzętu GPS, wypełnionego przedmiotami wiaderka i umieszczenia jego współrzędnych na grupie dyskusyjnej. Entuzjaści, którym udało się odnaleźć pojemnik, zainspirowani pomysłem wkrótce zaczęli przygodę z chowaniem swoich skrytek i publikowaniem ich lokalizacji. Niedługo potem zaczęły powstawać pierwsze serwisy poświęcone zabawie. Jeden z pierwszych, Geocaching.com do dziś pozostaje najpopularniejszym portalem z najliczniejszą bazą skrytek na świecie. Obecnie istnieje ponad 3 mln aktywnych geocache i ich liczba systematycznie rośnie. W Polsce jest ich obecnie już ponad 50 tys.
Zalety brania udziału w Geocachingu
Ta wciągająca i inspirująca gra nie ma ograniczeń wiekowych. Jest to znakomity pomysł na spędzanie czasu z dziećmi lub przyjaciółmi. Geocaching to nie tylko okazja do aktywnej zabawy na świeżym powietrzu, ale jest to również gra edukacyjna, pobudzająca i rozwijająca wyobraźnię oraz zachęcająca do spacerów, wycieczek i wyjazdów, przy okazji których mamy okazję do poznania ciekawych miejsc i historii, o których w innych okolicznościach nie mielibyśmy szansy usłyszeć. Dla pasjonatów najważniejsza jest jednak satysfakcja i radość z poszukiwania kesza, czasami nawet wieloetapowego, czy też rozwiązania zagadki lub łamigłówki pozwalającej na rozszyfrowanie współrzędnych jego lokalizacji.
Jak rozpocząć przygodę z Geocaching?
Pierwszym krokiem jest rejestracja na geocaching.pl lub opencaching.pl (anglojęzyczny gecaching.com nie jest całkowicie darmowy), rejestracja, a następnie ściągnięcie aplikacji na telefon. Potem można już rozpocząć poszukiwania pierwszej skrytki. Jedynym wymogiem jest posiadanie urządzenia lub telefonu z modułem GPS, choć bardziej atrakcyjną wersją, szczególnie dla dzieci, może okazać się tradycyjna, drukowana mapa z lokalizacją skrzynki. Gra ta jest tworzona przez ludzi i dla ludzi. Każdy może szukać skrytek, ale każdy może je też tworzyć. Gdy uda nam się jakąś odnaleźć, wówczas należy dopisać swoje imię w znajdującej się w pudełku książeczki (logbook), a potem odłożyć wszystko na miejsce. Jeśli decydujemy się na zabranie fanta, to zgodnie z zasadami, musimy zostawić coś w zamian.