Słynne wakacje pod gruszą znamy nie tylko my, ale i nasi rodzice. Choć w czasach PRL dużo większą popularnością cieszyły się uzdrowiska i sanatoria, urlopowe wyjazdy na wieś nie były niczym wyjątkowym. Dawniej jednak najczęściej cieszyć się mogli nimi ci, którzy mieli na wsi rodzinę, do jakiej mogli wyjechać. Prawdziwy rozkwit agroturystyki komercyjnej przypadł w naszym kraju na lata 90 te. Dziś tego typu wyjazdy są coraz bardziej urozmaicone i luksusowe.

Czar polskiej wsi

Dwadzieścia czy trzydzieści lat temu turyści wyjeżdżający na wieś nie mieli wielkich oczekiwań. Wystarczyło im świeże powietrze, dach nad głową i dostęp do domowej kuchni. Nierzadko sami dbali o inne rozrywki i organizowali sobie czas. Jednak wraz z rozwojem tej gałęzi branży zarówno oczekiwania turystów jak i usługi, na które mogli liczyć, zaczęły się rozwijać i rosnąć. W ostatnich latach możemy już wybierać spośród wielu ofert pobytów na wsi z różnymi dodatkowymi atrakcjami i zapleczem rekreacyjnym. Dzięki temu coś dla siebie mogą znaleźć zarówno rodziny z dziećmi, jak i osoby aktywne czy seniorzy..

Dedykowane wczasy agroturystyczne zaczęły pojawiać się częściej w latach dwutysięcznych. To właśnie wtedy wiele osób prowadzących działalność rolnicza zorientowało się, że może zarabiać także działając w turystyce. W ten sposób powstały gospodarstwa dedykowane różnym rodzajom gości i w pełni przygotowane na zaspokajanie ich oczekiwań i potrzeb. A one same bardzo się zmieniły, ponieważ turyści dużo chętniej wyjeżdżają teraz w miejsca, które zapewniają im dodatkowe atrakcje i są w stanie dobrze za nie zapłacić. Także dzięki agroturystyce większa liczba osób zamierza wybudować swój dom właśnie na wsi.

Agroturystyka się rozwija

Dużo większa popularnością wśród przyjezdnych cieszą się gospodarstwa o atrakcyjnej lokalizacji, czyli położone blisko lasu, rzeki lub jeziora. Tereny do długich spacerów to dziś dla wielu podstawa spędzania czasu na wsi. Kontakt z wodą lub zadbanym lasem to w oczach turystów wielki atut. Jednak to nie wszystko. Dla wielu ważne jest też dobre, ekologiczne jedzenie, najlepiej o charakterze regionalnym. Jeśli nasi goście w swojskiej kuchni znajdą dania, których jeszcze nie próbowali, z pewnością to docenią. Właśnie dlatego tak wielu gospodarzy nastawionych na wizyty turystów angażuje swój czas również w przygotowywanie i sprzedaż domowych smakołyków.

Gospodarstwa agroturystyczne bardzo często zapraszają też do siebie rodziny z dziećmi. Zapewniają im wtedy atrakcje dostosowane do wieku i oczekiwań najmłodszych. Nierzadko są to zajęcia rekreacyjne ze zwierzętami, pomoc w opiece nad nimi i inne tego rodzaju aktywności. W gospodarstwie może znajdować się też świetlica, w której możemy korzystać z oferty warsztatów rękodzieła lub lokalnej produkcji.. Największym powodzeniem cieszą się miejsca, jakie potrafią wykorzystać w tym celu własny potencjał. Jeśli więc w pobliżu jest pasieka- sprzedają miody i prowadzą zajęcia związane z życiem pszczół. Bogata oferta rekreacyjna z pewnością przekłada się na sukces dzisiejszych gospodarstw, które utrzymują się w sezonie z działalności agroturystycznej.