A może rzucić to wszystko i wyjechać… na wieś? Coraz więcej osób porzuca miasto na rzecz terenów podmiejskich lub nawet bardziej odległych lokalizacji. Czy to dobry wybór? Czym pozytywnym może cię zaskoczyć przeprowadzka na wieś?

Osoby kupujące dom poza miastem na pierwszym miejscu tego, czego poszukują, zazwyczaj wymieniają ciszę i spokój. Wieś zazwyczaj jest cichsza i spokojniejsza od miasta, co może być dla niektórych ludzi ulgą i pozwolić na bardziej efektywny odpoczynek. To oczywiście nie jest regułą i należy zwrócić uwagę, czy interesująca nas wieś nie jest ośrodkiem rolniczym lub przemysłowym (na wsiach często zlokalizowane są zakłady produkcyjne). Jeśli nie, to na pewno będziesz pozytywnie zaskoczony tym, jak cicho i spokojnie jest w takim miejscu. Szczególnie nocą – będziesz mógł po prostu cieszyć się niezmąconą ciszą.

Przyroda to kolejny atut wsi. W mieście mamy łatwy i szybki dostęp co najwyżej parków, czyli mocno ograniczonych przestrzeni, na których siłą rzeczy nie może się wykształcić złożony ekosystem. Dodatkowo na miejskich terenach zielonych przebywa sporo osób, w tym z psami, więc raczej spokoju tam nie znajdziemy. Wieś zazwyczaj oferuje piękne krajobrazy i możliwość korzystania z przyrody w sposób, który nie jest możliwy w mieście, np. spacery po lesie, wycieczki rowerowe czy obserwowanie dzikiej zwierzyny. Jeśli dobrze wybierzesz lokalizację, może być tak, iż z okna będziesz miał widok codziennie wzbudzający twój zachwyt.

Co ciekawe – wieś może dostarczyć większej bliskości z ludźmi. W mieście co prawda ludzi jest więcej i są bardziej stłoczeni, jednak zazwyczaj nie wytwarzają żadnych więzi, a nawet nie utrzymują kontaktów. Nie jest rzadkością sytuacja, w której nie zna się nawet swoich sąsiadów z klatki w bloku. Wieś często charakteryzuje się większą bliskością międzyludzką, a mieszkańcy są bardziej skłonni do nawiązywania kontaktów i pomocy sąsiedzkiej. To mała społeczność, w której nie ma anonimowości, wszyscy się znają i, czasami, utrzymują bliskie, serdeczne relacje.

Zaletą życia na wsi mogą też być niższe koszty życia. To zależy od konkretnej sytuacji i trybu życia, ale jest wiele czynników, które mogą sprawić, że wiejski budżet będzie mniejszy od miejskiego. Przykładowo wynajem lub zakup domu w wiejskiej okolicy zazwyczaj jest tańszy niż w mieście. Jeśli chodzi o zakupy, to raczej taniej niż w mieście nie będzie, ale za to brak łatwego i szybkiego dostępu do centrów handlowych i dyskontów może sprawić, że będziesz wydawać mniej.

Zgaduję, że jeśli wybierasz życie na wsi, to cenisz sobie samodzielność. Życie na wsi wymaga często większej samodzielności w porównaniu z miastem. Jest to nie tylko interesujące wyzwanie, ale też pozwala na rozwój wielu umiejętności i zwiększa poczucie własnej wartości. Będziesz tym zaskoczony, jakiej satysfakcji dostarcza wykonywanie codziennych, prostych obowiązków.

Życie na wsi sprzyja (chociaż go nie gwarantuje) zdrowemu stylowi życia. Często znajdziesz tam lokalne, zdrowe i świeże jedzenie, dzięki czemu zrezygnujesz z przetworzonej żywności. Takie miejsce sprzyja też większej aktywności fizycznej – wiele miejsc położonych jest blisko i dużo chodzi się pieszo. Poza tym łono natury i świeże powietrze zachęcają też do aktywności fizycznej, poczynając od spacerów po lesie, a kończąc na uprawianiu sportów, takich jak chociażby biegi przełajowe czy jazda rowerem.

Jeśli wraz z przeprowadzką na wieś, zmienisz swój profil zawodowy i zwiążesz go z nowym miejscem, możesz zyskać lepszą równowagę między pracą a życiem prywatnym. Wiejskie tempo życia może być wolniejsze, a to pozwala na lepszy balans między pracą a życiem prywatnym, co jest szczególnie ważne dla osób, które szukają spokoju i harmonii w życiu. Co istotne – mimo że na wsi często pracuje się dłużej w ciągu dnia niż w mieście, to raczej mniej intensywnie i mniej stresująco, do tego praca ta jest harmonijnie wkomponowana w codzienne życie. Dzięki temu jest mniej stresująca, nie wyniszcza, ale raczej ładuje energią. Szczególnie, jeśli robi się to, co dostarcza nam satysfakcji. Jeśli więc masz pomysł na to, aby porzucić miasto i na wsi prowadzić gospodarstwo, to może to być trafiona decyzja.