Dolina Baryczy to kraina na pograniczu Wielkopolski i Dolnego Śląska należąca do obszarów Natura 2000 w Europie. Jest to unikatowa mozaika lasów, pól, łąk i stawów. Łącznie to aż 1800 km tras pieszych, rowerowych, kajakowych i konnych. Szlaki te prowadzą przez najciekawsze zakątki regionu, a zwiedzający do dyspozycji mają drogi lokalne o małym natężeniu ruchu, malownicze trasy leśne czy polne wiodące przez rozległe łąki, na których znajdują się wieże i czatownie do obserwacji ptaków.
Wybierając się w okolice Baryczy warto zapewnić sobie dogodną bazę wypadową do wycieczek. Warto poszukać nieruchomości na wynajem w okolicznych miejscowościach (Miliczu, Odolanowie, Żmigrodzie, Wąsoszu) albo zorientować się w ofercie pobliskich gospodarstw agroturystycznych.
Spływy kajakowe
Barycz to najbardziej leniwie płynąca rzeka w Polsce. Woda w niej płynie bardzo wolno, naturalny spadek wynosi zaledwie 0,035%, a do tego nie występują tutaj naturalne przeszkody. W związku z tym jest ona idealna wręcz na rodzinne spływy. Zainteresowani do wyboru mają kilka tras o łącznej długości ok. 80 km. Najdłuższa z nich, Milicz-Żmigród, ma odcinek ok. 29,5 km. Do krótszych, ok. 13 km. tras należą Potasznia-Sławoszowice i Milicz-Łąki. W niezbędny sprzęt zaopatrują znajdujące się tutaj co najmniej 4 wypożyczalnie, zapewniające w cenie również transport.
Zanocuj w lesie – Nadleśnictwo Żmigród
Dla spragnionych bliskiego kontaktu z naturą i amatorów nietypowych przygód Nadleśnictwo Żmigród ma wyjątkową ofertę – „zanocuj w lesie”. Specjalnie wydzielony teren obejmujący fragmenty leśnictw Łąki i Koniowo o powierzchni ponad 1200 ha, znajdujący się w samym sercu Doliny Baryczy, pozwala na legalne dzikie nocowanie w lesie. Jest to niepowtarzalna okazja na bliskie spotkanie z tutejszą florą i fauną ukształtowanych w sąsiedztwie płynącej rzeki Barycz. Są to także obszary przeznaczone do uprawiania bushcraftu i survivalu. Ten ptasi azyl Dolnego Śląska jest nie lada gratką dla amatorów fotografii. Cały obszar można oczywiście również zwiedzić pieszo lub na rowerze.
Szlaki rowerowe
Według rowerowych miłośników Dolina Baryczy to jeden z najatrakcyjniejszych obszarów w kraju do przemierzenia go na dwóch kółkach. Blisko 700 km oznakowanych szlaków wiodących przez pola, lasy, miasteczka i stawy urozmaicają ciekawe zabytki, wieże i czatownie do obserwacji ptaków. Teren jest płaski, niewymagający specjalnej kondycji, dlatego też idealny na wycieczki z dziećmi. Te można dodatkowo zachęcić do aktywności, proponując im podążanie Szlakiem Kolorowego Karpia – odszukiwania 30 kolorowych figur karpia przy pomocy specjalnej mapy.
Szlaki piesze
Gęsta siec szlaków turystycznych sprzyja poznawaniu Doliny Baryczy pieszo. Turysta pieszy ma do wyboru ścieżki przyrodnicze, rekreacyjne, jak i biegowe i nordic walking, dydaktyczne, historyczne oraz trasy przeznaczone dla miłośników orienteeringu, czyli przemieszczania się z mapą w formie marszu lub biegu na orientację. Turyści wybierający tę formę zwiedzania okolicy Doliny przemieszczają się często groblami między stawami, idą przez lasy o zróżnicowanym drzewostanie, polami i łąkami pomiędzy ukrytymi wśród lasów wioskami z charakterystyczną dla regionu drewnianą zabudową. Takich wyprawy to szczególna okazja do poobserwowania przyrody z bliska. Dolina Baryczy to szczególne miejsce do birdwatchingu zamieszkujących tutaj ponad 300 gatunków ptaków. Istnieje także możliwość umówienia się na spacer z ornitologiem, który przybliży nam tajniki tego ptasiego raju.