Nieruchomości za miastem zazwyczaj są tańsze niż w dużej aglomeracji. Przed wyjazdem z miasta warto jednak sprawdzić inne koszty, żeby określić, czy zakup nieruchomości w mniejszej miejscowości faktycznie będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem.
Decyzję o wyprowadzce z miasta bardzo często podejmujemy ze względów ekonomicznych. Nieruchomości w mniejszych miejscowościach i na wsiach w wielu przypadkach są o wiele tańsze niż w dużych miastach. Nie jest to jednak regułą. W niektórych lokalizacjach różnice są niewielkie, a zdarzają się przypadki, że mieszkania w popularnych miejscowościach ościennych są droższe niż w mieście.
Powody wyprowadzki za miasto bywają jednak również inne. Czasami jesteśmy zmęczeni miejskim zgiełkiem i szukamy ciszy i spokoju wśród natury. W każdym przypadku przed podjęciem decyzji musimy rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”, oraz przekalkulować, czy takie rozwiązanie faktycznie będzie dla na opłacalne.
Względy ekonomiczne
Ceny mieszkań w dużych miastach często osiągają poziom cenowy domów poza miastem. Jeśli w przypadku 75-metrowego mieszkania musimy zapłacić nawet 13 tys. zł za metr kwadratowy (średnia cena nowego mieszkania we Wrocławiu), to musimy być przygotowani na wydatek rzędu blisko 1 mln złotych. Za podobną cenę jesteśmy w stanie kupić dom o powierzchni około 120 metrów kwadratowych w miejscowościach położonych kilkanaście kilometrów od centrum.
Wyprowadzając się za miasto najczęściej wybieramy dom, jednak jeśli byśmy chcieli kupić mieszkanie, to porównywalnej wielkości lokal może być o nawet kilkaset tysięcy złotych tańszy niż w dużym mieście.
Odejście od dawnych nawyków
Z przeprowadzką za miasto często związana jest konieczność zmiany stylu życia. Mniejsze ośrodki miejskie, a już przede wszystkim wieś, nie oferują nam takich atrakcji, do jakich mogliśmy być przyzwyczajeni. Podróż do większego miasta będzie konieczna, jeśli będziemy chcieli iść do ulubionej restauracji, zrobić zakupy w większym centrum handlowym albo pójść do kina.
Musimy to uwzględnić, szczególnie jeśli mamy dzieci. Jeśli nie będziemy im chcieli zmieniać szkoły na lokalną, to będziemy zmuszeni odwozić i przywozić dziecko po zajęciach. Nastolatek może już podróżować samemu pod warunkiem, że nasza nowa miejscowość będzie miała dobre połączenia komunikacją zbiorową (autobusem lub pociągiem).
Dla dzieci i młodzieży często bardzo istotne są zajęcia pozaszkolne. Jeśli będą się one odbywać w mieście, to na dojazdy będzie trzeba poświęcić zdecydowanie więcej czasu.
Dodatkowe minuty w aucie lub innym środku transportu spędzimy również, jeśli codziennie będziemy musieli dojeżdżać do pracy w mieście. W tym przypadku sporo zależy jednak od lokalizacji. W przypadku niektórych aglomeracji łatwiej jest dojechać z ościennych miejscowości niż przemieszczać się między dzielnicami. Warto to sprawdzić przed podjęciem decyzji o zakupie. Trzeba też pamiętać, że łatwiej i częściej zmieniamy pracę niż miejsce zamieszkania.
Dojazdy do pracy nie będą dla nas stanowiły problemu, jeśli pracujemy zdalnie lub wybieramy się na emeryturę.
Utrzymanie domu
Koszty utrzymania domu na wsi mogą, ale nie muszą być wyższe niż w przypadku mieszkania w mieście. Jeśli kupimy nowoczesny i energooszczędny dom z własna instalacją fotowoltaiczną i wydajnym systemem ogrzewania, to wydatki na prąd i ogrzewanie w znacznym stopniu mogą być zredukowane.
Na utrzymanie domu i ogrodu we właściwym stanie będziemy jednak musieli poświęcić dodatkowy czas, który w zależności od naszego stylu życia, pracy i hobby może być ciężko wygospodarować. Dom daje nam jednak więcej przestrzeni, bliższy kontakt z naturą i dodatkowe miejsce do relaksu.