Jeśli jesteś jedną z osób, która mieszka w mieście, ale tęsknym okiem spogląda na mniej zurbanizowane tereny, zapewne zadajesz też sobie pytanie: czy warto kupić działkę na wsi? Odpowiedź niestety nie jest jednoznaczna i brzmi “Zależy”. Na szczęście, jeśli sprecyzujesz swoje motywacje, cele oraz finansowe możliwości, zapewne uda nam się udzielić ci precyzyjniejszej porady. Zapraszamy do lektury artykułu!
Zacznijmy więc precyzowanie, o którym napisaliśmy we wstępie. Co z twoją motywacją? Dlaczego chcesz kupić działkę na wsi? Taki zakup niekoniecznie musi oznaczać chęć wyprowadzenia się z miasta na stałe. Czasami chodzi o stworzenie sobie dodatkowego miejsca zamieszkania, gdzie będziemy bywać od czasu do czasu, na zmianę z mieszkaniem w mieście. Czasami chodzi o postawienie lekkiego domku, zdatnego do użytkowania tylko w ciepłych porach roku. Innym razem potrzebujemy tylko działki na rekreację i wcale nie myślimy o budowaniu tam czegokolwiek. Do której grupy należysz?
Jeśli planujesz wyprowadzkę z miasta na stałe, to dobrze przeanalizuj swój tryb życia i dotychczasowe preferencje. Nie ma co ukrywać, iż obecnie uciekanie na przedmieścia i na wieś jest modne, przez co taką decyzję podejmuje wiele osób, które później nie odnajdują się w nowych warunkach. Życie w mieście pod wieloma względami jest dużo bardziej komfortowe niż życie na wsi. Szczególnie jeśli masz dzieci. A co z pracą? Będziesz codziennie do niej dojeżdżał, czy możesz sobie pozwolić na pracę z domu (tutaj pamiętaj o konieczności porządnego łącza internetowego, co na wsi nie jest standardem).
Idźmy dalej. Jakie są twoje cele? Kupujesz działkę w celu zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych i wypoczynkowych, czy może jest to tylko i wyłącznie inwestycja? Jeśli chcesz odpocząć, to raczej unikaj typowych wsi zamieszkałych przez rolników. Tam jest głośno i gwarno, a do tego w powietrzu często unoszą się mało przyjemne wonie. Jeśli zaś kupujesz w celu inwestycyjnym, to możesz rozważać lokalizacje, które akurat dla ciebie nie są specjalnie atrakcyjne, mają jednak duży potencjał wzrostu cen, bo np. w pobliżu powstanie ruchliwa droga, pozwalająca na szybki dojazd do dużego miasta – takie zmiany infrastruktury powodują, iż niektóre wsie zamieniają się w podmiejskie “sypialnie”, a ceny gruntów przeżywają tam boom.
Na koniec przyjrzyjmy się ostatniemu czynnikowi – finansowym możliwościom. W wielu przypadkach wybór działki położonej poza miastem nie wynika z zamiłowania do spokoju i ciszy, ale jest konsekwencją mocno ograniczonego budżetu. Łatwo to można było zauważyć w ostatnich latach, gdy przenoszenie się pod miasta stało się masowym trendem. W takie lokalizacje zazwyczaj trafiały nie osoby chcące od miasta uciec, ale chcące mieć dom, jednak nie mogące sobie pozwolić na zakup działki w obrębie miasta. W niektórych sytuacjach jest to dobre rozwiązanie. Parcele na wsi są sporo tańsze, można więc posadowić domostwo na większej działce i dzięki temu cieszyć się sporym ogrodem. Lub czasami wybór wsi to jedyna możliwość zrealizowania marzeń o własnym domu. Należy tu jednak pamiętać o wszystkich innych aspektach takiego zamieszkania, bo często po kilku latach okazuje się, iż wady zaczynają przeważać nad zaletami.
Jak zatem brzmi odpowiedź na pytanie “Czy warto kupić działkę na wsi?” w twoim przypadku. Zastanawiając się nad tym, bierz pod uwagę nie tylko czynniki związane z tobą (motywacja, cel, możliwości finansowe), ale też z wybranym miejscem. Już wspominaliśmy, że nie każda wieś jest cicha – w wielu tętni rolnicze życie, często nawet w nocy. Jeśli jednak jest spokojna, to sprawdź, czy taka będzie za kilka lat. Być może w okolicy planowana jest budowa uciążliwego obiektu przemysłowego lub tuż za twoimi oknami powstanie nowa droga łącząca dwa duże miasta. Ciężko jest znaleźć wieś, która łączy w sobie same zalety, czyli ciszę i spokój z sensowną infrastrukturą. A ta druga jest niezwykle istotna dla komfortu życia – dostęp do asfaltowej drogi (a nie błotnistego traktu), dostęp do komunikacji publicznej, czy chociaż podstawowe sklepy i punkty usługowe w sąsiedztwie są niezwykle istotne dla codziennego, wygodnego funkcjonowania.