Jeżeli masz dzieci, pewnie często zastanawiasz się nad tym, gdzie je zabrać na wakacje. Temat jest na tyle trudny, że czasami tuż po zakończonym urlopie zaczynasz myśleć o tym, co zrobić za rok? Postaramy się ci nieco pomóc, wykazując, iż w wielu sytuacjach agroturystyka to najlepsza opcja na rodzinne wakacje z pociechami. Sam zobaczysz, że ten typ turystyki może być odpowiedni dla dzieci w różnym wieku, jak też nie ogranicza się do jednej pory roku.

Zalety agroturystyki

Agroturystyka ma już za sobą “swoje pięć minut”, gdy stała się modnym hasłem, powtarzanym przez wszystkie media mówiące o turystyce. Kilka lat temu mieliśmy silny trend na odkrywanie tego typu wypoczynku, przez co przeżył on szybki rozkwit. Są też ofiary tego procesu – powstało mnóstwo miejsc noclegowych, które po zakończeniu boomu albo funkcjonują na granicy upadłości, albo już zrezygnowały.

Niezależenie od przychodzących i odchodzących mód, agroturystyka ma swoje niezmienne zalety, które są doceniane przez jej entuzjastów. Przede wszystkim zazwyczaj jest to jeden z tańszych sposobów na wypoczynek. Oczywiście istnieją ośrodki agroturystyczne, które są drogie, jednak relatywnie – za tę samą cenę w hotelu lub w jakiejś topowej lokalizacji turystycznej ciężko nam będzie znaleźć coś w porównywalnym standardzie. Do tego agroturystyka pozwala spędzać czas w unikatowych miejscach, ze swoim specyficznym klimatem. Prawdziwa agroturystyka to taka, która umiejscowiona jest przy działającym gospodarstwie, jest dodatkową działalnością, więc nie wszystko jest tam ustawione na 100% pod turystę. Dzięki temu można poznać prawdziwe wiejskie życie. A skoro już wspominamy o wsi, to możemy napisać o kolejnym atucie agroturystyki – pozwala odsapnąć od miejskiego zgiełku i wypocząć w ciszy oraz spokoju. Ważne jednak, aby spokoju nie utożsamiać z nudą, ponieważ wiele gospodarstw agroturystycznych oferuje atrakcje polegające na uczestniczeniu w życiu gospodarstwa, można np. pomóc doić krowę, pielęgnować konie czy przejść u gospodyni kurs przygotowywania przetworów owocowych na zimę.

Dlaczego agroturystyka z dziećmi?

Każdy rodzic wie, że szukając miejsca na wakacje z dziećmi, trzeba zwracać uwagę na mnóstwo rzeczy, które nie interesują nas, gdy jedziemy sami. Przez to pula możliwych opcji mocno się zawęża. Jeśli przyjrzeć się kryteriom, okazuje się, iż agroturystyka to właśnie jeden z podstawowych wyborów dla wypoczywających rodzin z dziećmi. Dlaczego?

Gospodarstwa agroturystyczne pozwalają spędzić czas w rodzinnym gronie. Nic nie będzie zaburzało naszego spokoju, do tego dookoła będzie zaaranżowana przestrzeń, w której rodzina może wspólnie spędzać czas. Zazwyczaj też na wsi będzie bezpieczniej niż w mieście, tym bardziej, że wiele gospodarstw agroturystycznych jest dostosowanych do przyjmowania rodzin z małymi dziećmi, więc posiadają niezbędne zabezpieczenia, chroniące malucha przed tym, aby nie zrobił sobie krzywdy.

Dla małego miejsca na co dzień żyjącego w mieście, gospodarstwo agroturystyczne będzie miejscem niekończących się przygód. Już samo zetknięcie się ze zwierzętami hodowlanymi, dotychczas widywanymi jedynie jako ilustracje w książkach lub postaci w filmach animowanych, to zapadające w pamięć przeżycie. A przecież to nie wszystko! Dziecko może wziąć udział w przejażdżce bryczką, kuligu z zaprzęgiem konnym lub w pływaniu łódką po stawie. A nawet samo obcowanie z przyrodą to niezapomniane wrażenia, a przy tym wyciszające i uspokajające.

Przy starszych dzieciach warto poszukać agroturystyki z odpowiednimi atrakcjami, takimi jak dodatkowe zajęcia. Może to być np. kurs jazdy konnej czy rękodzielnictwa albo lekcje zielarstwa, ogrodnictwa lub sadownictwa. Wybranie takiego miejsca na urlop daje szansę dziecku na przeżycie czegoś kompletnie nowego, nauczenie się rzeczy, z którymi dotychczas się nie stykał. Będzie to dla niego nie tylko satysfakcjonujące, ale też rozwijające. W wielu przypadkach zajęcia będą na tyle ciekawe, że mogą w nich wziąć udział również rodzice, dzięki czemu atrakcja taka jest integrującą, rodzinną aktywnością.