Dolina Baryczy to piękny i coraz bardziej popularny pod względem turystycznym park krajobrazowy położony na północny – wschód od Wrocławia. Utworzono go 3 czerwca 1996 roku na podstawie rozporządzenia Wojewody Kaliskiego i Wojewody Wrocławskiego w sprawie utworzenia i ochrony parku krajobrazowego „Dolina Baryczy”. W artykule opiszemy najważniejsze z nich, które znajdują się na terenie, jak i w pobliżu parku.

Dolina Baryczy dla każdego

Województwo dolnośląskie to nie tylko Sudety. Jak się okazuje, jednym z najobfitszych pod względem turystycznym zakątków tego województwa jest Dolina Baryczy, która pod względem atrakcji ma wiele do zaoferowania. Nie każdy jednak wie o jej wspaniałych walorach i atrakcjach. Znajdziemy tam miejsca, które będą sprzyjały wyczynowym przygodom, jak i spacerom w gronie rodzinnym. Przedstawiamy najważniejsze z nich. Dzięki przedstawionym przez nas informacjom każdy powinien móc wybrać coś dla siebie. Niezależnie od zainteresowań i długości spędzonego w parku czasu.

Główne atrakcje Doliny Baryczy

Najważniejszą i najczęściej wykorzystywaną formą spędzenia czasu w Dolinie Baryczy są spływy kajakowe. To bardzo popularna aktywność fizyczna w Polsce, tym bardziej warto wybrać się do Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie swoje źródło ma Barycz. Po pokonaniu 133 kilometrów rzeka wpłynie wprost do Odry. Oczywiście nie trzeba przepłynąć całej trasy. Barycz idealnie nadaje się na rekreacyjny kilkugodzinny spływ z powodu małych spadków. Śmiało można się tam wybrać razem z dziećmi.

Jeżeli zamiast spływów kajakowych wolimy wycieczki rowerowe, Dolina Baryczy zaprasza na spróbowanie swoich sił na trasie dawnej kolejki wąskotorowej biegnącej po historycznym nasypie z końca XIX wieku. Całość trasy to 20 km dróg i ścieżek przygotowanych specjalnie dla miłośników rowerowych przejażdżek. Jeśli oprócz jednośladów interesuje nas też kolej, pokonanie tej niedługiej trasy powinno być w najbliższym czasie obowiązkiem.

Dolina Baryczy jest regionem, który zapewnia schronienie około 300 gatunkom ptaków. Prawie 200 z nich korzysta tam z warunków naturalnych umożliwiających im rozmnażanie. Obserwacje ornitologiczne najlepiej przeprowadzać na Stawach Milickich. Będziemy mieć wówczas pewność, że zobaczymy przynajmniej część z mieszkającego na terenie parku ptactwa. Warto też wspomnieć, że optymalną dla obserwacji porą jest wiosna, kiedy to wiele gatunków przylatuje do swoich miejsc lęgowych i zaczyna kopulować. Dla wszystkich chętnych zbudowano specjalnie przeznaczone do obserwacji wieże, z których największa wznosi się na wysokość 15 metrów.

Wspomnieliśmy już o Stawach Milickich. To kolejny punkt spośród naszych propozycji najważniejszych atrakcji w Dolinie Baryczy. Milickie stawy są największym w Europie tego typu kompleksem, którego powierzchnia całkowita zajmuje 7,5 tys. hektarów. Stawy Milickie są rezerwatem przyrody, których głównym przeznaczeniem jest dziś hodowla ryb słodkowodnych takich jak karaś, karp, okoń i szczupak. Kompleks można zwiedzać z przewodnikiem. Dodatkową atrakcją na ich terenie jest możliwość bezpłatnego zwiedzenia Muzeum Tradycji Rybactwa Stawów Milickich i Doliny Baryczy.