W dzisiejszych zabieganych czasach i chronicznym braku czasu ludzie coraz częściej poszukują upragnionego spokoju i ciszy, a idealną alternatywą dla głośnych i obleganych kurortów są wakacje na wsi. Wypoczynek w bliskości przyrody, na łonie natury w gospodarstwie agroturystycznym wydaje się idealnym miejscem do spędzenia urlopu. Jakie korzyści płyną ze spędzania wakacji z dala od miasta?

Kojąca bliskość natury

Wypoczynek na wsi to przede wszystkim bliskość natury w jej najczystszej formie. Odpoczynek na łonie natury, w otoczeniu lasów, jezior czy gór i oddanie się ich sielskim urokom bez wątpienia będą miały kojący wpływ na każdego. Ograniczony zasięg telefonów i minimalna liczba innych urządzeń dają szansę na oderwanie się od elektroniki, tym samym skłaniając do innych aktywności. Dłuższe spacery dotlenią organizm, a oddychanie czystym powietrzem i przebywanie z dala od miejskich zanieczyszczeń, bez wątpienia przyczyni się do regeneracji i ukojenia zmysłów, a dodatkowo wpłynie korzystnie na układ oddechowy, a także poprawi ogólną sprawność fizyczną.

Przebywanie na wsi daje poczucie wolniejszego upływu czasu. Ta nieśpieszna atmosfera w połączeniu z wszechobecną zielenią i brakiem hałasu miejskiego bez wątpienia mają kojący wpływ na układ nerwowy, przyczyniając się tym samym do redukcji stresu i poprawy poziomu ogólnego nastroju.

Brak presji czasu i ogólnej codziennej gonitwy pozwala poświęcić więcej czasu najbliższym. Wspólne spacery, wycieczki rowerowe, czy wieczorne rozmowy z najbliższymi przy ognisku sprzyjają budowaniu relacji międzyludzkich i zacieśnianiu więzów rodzinnych.

Ponadto wypoczynek na wsi to często dla wielu podróż sentymentalna w czasy dzieciństwa, która pozwala na oderwanie się od codzienności i naładowania baterii na kolejne miesiące.

Agroturystyka dla spragnionych wiejskich wrażeń

Ciekawą formą spędzenia wakacji na wsi jest pobyt w gospodarstwie agroturystycznym, gdzie można skosztować tamtejszego, codziennego życia i wziąć czynny udział w życiu gospodarzy.

Gospodarstwa agroturystyczne doceniają szczególnie miłośnicy jedzenia. Jest to szansa na skosztowanie domowej kuchni, a co ważniejsze, zdrowej i ekologicznej, gdyż bardzo często w takich miejscach dużo produktów jak jajka, miód czy sery, pochodzi z produkcji własnej.

Warto również podkreślić walor edukacyjny takich wakacji. Mieszkające w miastach dzieci nie mają na co dzień styczności ze zwierzętami takimi jak kury czy krowy. Ponadto w gospodarstwach takich bardzo często można spróbować swoich sił na przykład w garncarstwie lub robieniu serów. Gospodarze również często oferują możliwość uczestniczenia w lekkich pracach na gospodarstwie, takich jak zbieranie owoców lub pielenie grządek, co szczególnie dla dzieci potrafi być niesamowitą przygodą i sprawi, że pociechy na takich wakacjach na pewno nie będą narzekały na brak wrażeń. Spragnieni przygód także często mają do wyboru całą listę dodatkowych atrakcji, jak na przykład przejażdżka kładem, wędkowanie, czy nauka jazdy konno.