W poszukiwaniu naturalnie pięknego miejsca na wypoczynek koniecznie trzeba zwrócić uwagę na Dolinę Baryczy. Ten ogromny Park Krajobrazowy, o powierzchni ponad 870 km kw., skrywa mnóstwo cudownych zakątków do wypoczynku na łonie natury. Ponadto można miło spędzić tu czas, zwiedzając okoliczne zabytki, których jest pod dostatkiem.

Pałac Hatzfeldów w Żmigrodzie

Z imponującego pałacu von Reichenbachów pozostały już tylko ruiny, jednak ten zespół dworsko-pałacowy nadal przyciąga turystów. Budowlę powstałą w XVIII wieku częściowo odrestaurowano i dziś można zobaczyć, jak niegdyś prezentował się ten kompleks. Obok pałacu znajduje się baszta, która zachowała się w całości, na górze znajduje się taras widokowy.

Gajówka w Rudzie Milickiej

Unikatowy budynek z muru pruskiego, który wybudowano w XIX wieku jako leśniczówkę. Ze względu na swoje położenie tuż obok rezerwatu Stawy Milickie stanowiła doskonały punkt obserwacyjny. Właśnie z tego powodu dobudowano czatownię do obserwacji ptaków, a nieopodal także stację ornitologiczną, będącą częścią Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pałac Radziwiłłów w Antoninie

Słynny pałac myśliwski książąt Radziwiłłów w Antoninie powstał w latach 1822–1824 na zlecenie księcia Antoniego Radziwiłła. Wnętrze pałacu jest imponujące, zwłaszcza główna trójkondygnacyjna sala z ozdobnym stropem i licznymi myśliwskimi trofeami, gdzie dawnej odbywały się koncerty. Gościem pałacu często był Fryderyk Chopin. Na upamiętnienie tego odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni” w cudownym otoczeniu przypałacowego parku w angielskim stylu. Ponadto działa tu obecnie hotel i restauracja.

Zespół pałacowy w Goszczu

Jeden z najstarszych budynków w okolicy, bo wybudowany w latach 1655-1660. Niecałe 50 lat później pałac został rozbudowany, tworząc imponujący kompleks, w skład którego poza pałacem wchodzą też park, dwa budynki łącznikowe, dwie oficyny, stajnia koni, dom ogrodnika oraz kilka budynków użytkowych. Po przeprowadzonym remoncie pałac mogą zwiedzać turyści. W planach jest też cykliczne organizowane koncertów w otoczeniu średniowiecznych murów.