Korzyści z wypoczynku na wsi dla zdrowia i samopoczucia

W dzisiejszych zabieganych czasach i chronicznym braku czasu ludzie coraz częściej poszukują upragnionego spokoju i ciszy, a idealną alternatywą dla głośnych i obleganych kurortów są wakacje na wsi. Wypoczynek w bliskości przyrody, na łonie natury w gospodarstwie agroturystycznym wydaje się idealnym miejscem do spędzenia urlopu. Jakie korzyści płyną ze spędzania wakacji z dala od miasta?

Czytaj dalej

Rowery, kajaki i piesze wędrówki. Aktywny wypoczynek w sercu Doliny Baryczy

Dolina Baryczy to kraina na pograniczu Wielkopolski i Dolnego Śląska należąca do obszarów Natura 2000 w Europie. Jest to unikatowa mozaika lasów, pól, łąk i stawów. Łącznie to aż 1800 km tras pieszych, rowerowych, kajakowych i konnych. Szlaki te prowadzą przez najciekawsze zakątki regionu, a zwiedzający do dyspozycji mają drogi lokalne o małym natężeniu ruchu, malownicze trasy leśne czy polne wiodące przez rozległe łąki, na których znajdują się wieże i czatownie do obserwacji ptaków.

Czytaj dalej

Zabytki w Dolinie Baryczy

W poszukiwaniu naturalnie pięknego miejsca na wypoczynek koniecznie trzeba zwrócić uwagę na Dolinę Baryczy. Ten ogromny Park Krajobrazowy, o powierzchni ponad 870 km kw., skrywa mnóstwo cudownych zakątków do wypoczynku na łonie natury. Ponadto można miło spędzić tu czas, zwiedzając okoliczne zabytki, których jest pod dostatkiem.

Czytaj dalej
dzieci karmiące kozy

Agroturystyka jako sposób na urlop z dziećmi na wsi

Jeżeli masz dzieci, pewnie często zastanawiasz się nad tym, gdzie je zabrać na wakacje. Temat jest na tyle trudny, że czasami tuż po zakończonym urlopie zaczynasz myśleć o tym, co zrobić za rok? Postaramy się ci nieco pomóc, wykazując, iż w wielu sytuacjach agroturystyka to najlepsza opcja na rodzinne wakacje z pociechami. Sam zobaczysz, że ten typ turystyki może być odpowiedni dla dzieci w różnym wieku, jak też nie ogranicza się do jednej pory roku.

Czytaj dalej
dom na wsi

Czy warto zamieszkać na wsi?

W Polsce popularyzuje się trend przenoszenia się z miast na przedmieścia lub nawet na wieś. Głównym atutem takiego kroku ma być zamieszkanie w spokojnym miejscu oraz więcej prywatnej przestrzeni. Jeśli jesteś osobą, która także rozważa decyzję o porzuceniu zurbanizowanego terenu na rzecz bardziej rustykalnej okolicy, zapraszamy cię do lektury tego artykułu. Przeanalizujemy w nim najważniejsze “za” i “przeciw” przeprowadzki nawieś.

Czytaj dalej
agroturystyka na farmie

Historia agroturystyki

Słynne wakacje pod gruszą znamy nie tylko my, ale i nasi rodzice. Choć w czasach PRL dużo większą popularnością cieszyły się uzdrowiska i sanatoria, urlopowe wyjazdy na wieś nie były niczym wyjątkowym. Dawniej jednak najczęściej cieszyć się mogli nimi ci, którzy mieli na wsi rodzinę, do jakiej mogli wyjechać. Prawdziwy rozkwit agroturystyki komercyjnej przypadł w naszym kraju na lata 90 te. Dziś tego typu wyjazdy są coraz bardziej urozmaicone i luksusowe.

Czytaj dalej
spływy kajakowe doliną baryczy

Atrakcje w dolinie Baryczy

Dolina Baryczy to piękny i coraz bardziej popularny pod względem turystycznym park krajobrazowy położony na północny – wschód od Wrocławia. Utworzono go 3 czerwca 1996 roku na podstawie rozporządzenia Wojewody Kaliskiego i Wojewody Wrocławskiego w sprawie utworzenia i ochrony parku krajobrazowego „Dolina Baryczy”. W artykule opiszemy najważniejsze z nich, które znajdują się na terenie, jak i w pobliżu parku.

Czytaj dalej
geocaching

Geocaching – czym jest i dlaczego warto taką aktywność wybrać

Geocaching (poprawna wymowa to geokeszing) to forma gry terenowej, polegającej na poszukiwaniu z pomocą odbiornika GPS ukrytych wcześniej w ciekawych i atrakcyjnych turystycznie miejscach, skrzyneczek i pudełek. Angielskie słowo cache oznacza skrytkę, kryjówkę i nawiązuje do dawniej ukrywanych skarbów piratów. Natomiast przedrostek geo jest analogią do geografii, czyli nauki o rozmieszczeniu zjawisk na globie. Odnalezienie pojemnika geocache, czyli pudełka przeznaczonego do szukania, wymaga znajomości jego współrzędnych geograficznych. W Polsce angielskie słowo geocache jest często zastępowane odpowiednikiem „skrzynka”, „kesz”, albo „skrytka”.

Czytaj dalej